Ze života našich uživatelů

Práce pro společnost "Máme pro Vás práci"

 

------------------------

Vánoce a Silvestr

-------------------

Přípravy na vánoce 

-----------------------

Výlet do Zahradnictví Doubravice nad Svitavou

----------------------------

Posezení v kavárně a procházka městem

---------------------------

Oslava narozenin

---------------------------

Dne 20.6.2021 proběhla na nádvoří zámku mše svatá.

-----------------------

Páteční dopoledne

--------------------------

Nakupování v supermarketu

----------------------

Odpolední relax

--------------------------

Paní Zuzana se učí vařit španělské ptáčky a péci bublaninu

------------------------

Přípravy na Velikonoce

-----------------

Pečení moučníku

-------------------------

Momentky březen 2021

---------------------------

Ze zápisků paní Vrkočové Zuzany 

V únoru 12. ve středu jsme zůstaly doma. Dáša volala, že pojedeme do Šebetova. Potom ale zavolala, že nikam nejedeme a vyskládaly jsme věci zpátky do skříně. Dáša za námi chodila, nakupovala, my jsme ven nechodily. Jana měla na starost vaření, Zuzana praní, žehlení, Lenka měla morčata. Taky jsem vařila s Lenkou omáčky. Od února jsme byly až do června doma. Teď už můžeme chodit ven. V pondělí už jedeme do práce. Taky nám Dáša donesla neschopenku. Dáša vždy přišla a ptala se, co si budeme vařit. Zuzana se dívala na počítač, aby se Jana s Lenkou podívaly, na co mají chuť, co bychom vařily. Dáša nám taky vařila kynuté knedle. Taky krupičnou kaši. Upekly jsme si  bábovku, později jsme si udělaly jablečný štrůdl, taky těstovinový salát a čevabčiči. Taky jsme se fotily. Já Lenku, Lenka mě. Osmažily jsme si palačinky. Od února jsme byly pět měsíců doma. Každá jsme si dělala svoji práci. Dáša nám odhlásila obědy a vždy jsme ušetřily. Taky jsme se dívaly na čtyřiadvacítku televizi, kolik jich bylo nakažených. Dáša nám měřila teplotu a tlak. Bylo to doma dobrý, ale už se těšíme do práce v pondělí 29.6. na ráno.

 

----------------------------------

V prosinci proběhly vánoční tvořivé dílny. Vyrobili jsme si krásné svícny z přírodnin.

------------------------

Návštěva dětí z MŠ Knínice

 

V pátek 21. června k nám zavítaly děti z Mateřské školy Knínice. Vystoupily s hudební pohádkou Červená Karkulka od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Počasí nám přálo, tak akce proběhla na nádvoří zámku. Děti hrály a zpívaly s nadšením. Patří jim velký dík, stejně tak paním učitelkám a panu zvukaři. Po skončení pohádky jsme děti poprosili ještě o pár písniček, nadšeně souhlasily a přidaly ještě asi 5 písní s tanci. Těšíme se na jejich další veselou návštěvu.

-------------------------------

Poutní zájezd do Vranova

 

Dne 20. června jsme se po snídani vydali s klienty všech našich služeb na poutní zájezd do Vranova u Brna. Počasí nám přálo, bylo lehce pod mrakem, nepršelo, na výlet ideální… Po hodince cesty autobusem jsme dojeli do Vranova. Zúčastnili jsme se mše svaté v nádherně vyzdobeném kostele Narození Panny Marie, zakoupili upomínkové obrázky a vydali se na cestu do Vísek. Ve Vískách je Agrocentrum Ohrada, kde jsme měli zarezervovaný oběd. Byli jsme uvedeni do salónku, kde bylo již všechno připraveno. Po výborném obědě následovala káva a zmrzlina… Při zpáteční cestě jsme společně plánovali další poutní zájezd, na který se moc těšíme, uvidíme, kam pojedeme příště.

-------------------------------

Velikonoční dílny

 

Dne 16. dubna proběhly v našem zařízení „Velikonoční dílny“ pro klienty. Kdo měl zájem, mohl si přijít vyrobit krásnou jarní dekoraci – beránka. Použitý materiál byl – kartónové kolečko, kávová zrna, lepidlo, vata, provázek, tvrdý papír a nalepovací očka a stuha. Při tvoření vládla dobrá nálada, pohoda, veselé povídání, káva provoněla celou místnost…

 

------------------

Společenské odpoledne

 

Dne 14. března proběhlo v kulturním domě v Šebetově Společenské odpoledne ve stylu neprávem opomíjeného MDŽ. Naše pozvání přijali klienti z Domova Paprsek Velké Opatovice a Domova Paprsek Olšany.

Každá klientka obdržela květinu a všichni dostali lístek do tomboly, kterou si mohli ihned vyzvednout. V tombole byly například hrníčky, sada čajů, náramky a další drobnosti pro radost.

K tanci a poslechu zazpíval pan Loub. Hrál skvěle, do tance se zapojili téměř všichni a moc si veselí užívali. Na stolech bylo připraveno občerstvení a klienti si mohli zakoupit další nápoje u baru dle svého výběru. Nechyběla ani dobrá večeře s moučníkem a kávou.

Na konci celého odpoledne dostali všichni zástupci hostů i domácích krásný dar a to dárkový koš a velikou obloženou mísu.

Večer se všichni, ač neradi, začali rozjíždět do svých domovů s příslibem, že se opět brzy se všemi uvidíme.

    

-----------------

Městské divadlo Brno – Muzikál „DĚSNEJ PÁTEK“

Ve středu 13. března 2019 jsme se my, klienti a zaměstnanci Sociálních služeb Šebetov, vydali do Městského divadla Brno na muzikál „DĚSNEJ PÁTEK“. Při odjezdu ze Šebetova padal sníh s deštěm, ale v Brně byl krásný předjarní podvečer. Náš pan řidič autobusu zaparkoval před Janáčkovým divadlem a my jsme se procházkou vydali k Městskému divadlu.

V divadle jsme ještě měli trochu času, tak jsme se každý podle chuti občerstvili. Po zaznění tónu oznamující brzký začátek představení, jsme nedočkavě v hledišti vyhledali svá místa a usadili se.

Z páté řady je krásný výhled…

Muzikál byl skvělý. Herci, hudebníci, kulisy, vše bylo perfektně sladěné. A o čem že muzikál byl? Vypráví příběh šestnáctileté Ellie a její matky Katherine, které si nerozumí. Nedokáží se domluvit, pochopit, a pak se stane něco podivného… Po jedné další hádce, kdy si obě přejí, aby ta druhá dokázala na svět pohlédnout jejíma očima, si vymění svá těla. Duše matky vstoupí do těla dcery a naopak. A tak začíná kolotoč bláznivých, nejen komických situací, v nichž hrdinky musí strávit den v cizím těle. Matka se tak pokouší vypořádat s divočinou střední školy, zatímco dcera zjišťuje, co všechno má jako dospělá, navíc den před svatbou, za povinnosti.

Téměř 3 hodiny utekly jako voda. Na závěr jsme účinkující odměnili zaslouženým potleskem a vydali se na zpáteční cestu domů. Tam jsme dorazili po 23. hodině, příjemně unaveni, ale velice spokojeni. Těšíme se na příště …

   

---------------

Vánoční koncert

 

Dne 16. prosince 2018 proběhl v zámecké kapli Vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru Cantamus a jako spoluúčinkující vystoupil flétnový soubor Vladimíra Pečinky. Atmosféra byla nádherná, poslechli jsme si známé i neznámé vánoční písně a koledy. Hodina plná krásných tónů a vánoční nálady utekla jako voda a my jsme zpěváky a hudebníky odměnili zaslouženým potleskem.

-------------------

Poutní zájezd na Vranov

Každý rok se vypravíme poznávat známá poutní místa. Letos v létě jsme se vydali na Svatý Kopeček u Olomouce a dne 4.10.2018 jsme si vyrazili na výlet do Vranova u Brna na Mši sv. do Kostela Narození Panny Marie. Kostel je nádherný a neustále se zvelebuje a rekonstruuje. Po ukončení mše jsme si tyto nádherné prostory prohlédli, vyfotografovali se a pokračovali autobusem do obce Vísky, kde nás v restauraci Ohrada čekal výtečný oběd a sladká tečka v podobě poháru a jiných dobrot. Domů jsme se vraceli v dobré náladě a těšíme se, až se opět podíváme na nějaké zajímavé místo.

-----------------------

Poutní zájezd na Sv. Kopeček u Olomouce

 

Každý rok se vypravíme poznávat známá poutní místa. Letos 13. června jsme se vydali na Svatý Kopeček u Olomouce, kde jsme navštívili Baziliku Navštívení Panny Marie. Jel s námi i pan farář V. Sommer, který v Bazilice odsloužil mši svatou. Hovořil zejména o sv. Antonínovi, který je patronem cestujících, zamilovaných, ztracených věcí, strádajících lidí … Po ukončení mše jsme si tyto nádherné prostory prohlédli, zakoupili pohlednice, vyfotografovali se a pokračovali autobusem do Prostějova, kde nás v restauraci čekal výborný oběd a sladká tečka nakonec.

Rádi bychom letos navštívili ještě jedno poutní místo, a to Vranov u Brna – kostel Narození Panny Marie.

    

----

JAK U NÁS V ZAŘÍZENÍ PROBÍHALY VOLBY DO PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskutečnily v pátek 20. a v sobotu 21. října 2017. Na nástěnkách byly rozvěšeny plakátky s informací, kdy volby probíhají, v jakém čase a kde.

Sociální pracovnice předaly uživatelům, kteří projevili přání přistoupit k volbám, volební lístky.

Uživatelé měli možnost volit nejen na Obecním úřadě v Šebetově, ale také přímo v zařízení – a to buď na recepci nebo v jiných prostorách zařízení – podle přání jednotlivých uživatelů.

Do Sociálních služeb Šebetov přišli zástupci volební komise s přenosnou volební schránkou v pátek 20.10. v 15 hodin. Na recepci se rozhodli volit někteří uživatelé z Domova pro osoby se zdravotním postižením a uživatelé z Chráněného bydlení.

Uživatele z Domova se zvláštním režimem navštívili zástupci volební komise přímo na pokojích – a to na odd. P1 a P2, na oddělení P3 část uživatelů volila v obývací místnosti a dle přání i na pokoji.

V tomto roce volili také uživatelé, kteří byli omezeni ve svéprávnosti. Podle aktualizovaného stanoviska Nejvyšších soudu ze dne 15. února 2017 může volit občan omezený ve svéprávnosti, pokud nemá ve výroku soudního rozhodnutí uvedeno, že posuzovaná osoba není schopna porozumět smyslu a účelu voleb. Této možnosti využilo 7 uživatelů omezených ve svéprávnosti.

Celkem ve všech poskytovaných službách – v Domově pro osoby se zdravotním postižením, Domově se zvláštním režimem a v Chráněném bydlení – rozhodlo přistoupit k volbám přímo v zařízení 11 uživatelů.

Mgr. Marie Hudcová

----

V sobotu 10.6.2017 jsme navštívili X. ročník Svátků řemesel a krásy ušlechtilých koní v Kunštátě.

    

   

----

Dne 6.6.2017 jsme společně zahájili grilovací sezónu.