Ze života našich uživatelů

 

 

 

Návštěva dětí z MŠ Knínice

 

V pátek 21. června k nám zavítaly děti z Mateřské školy Knínice. Vystoupily s hudební pohádkou Červená Karkulka od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Počasí nám přálo, tak akce proběhla na nádvoří zámku. Děti hrály a zpívaly s nadšením. Patří jim velký dík, stejně tak paním učitelkám a panu zvukaři. Po skončení pohádky jsme děti poprosili ještě o pár písniček, nadšeně souhlasily a přidaly ještě asi 5 písní s tanci. Těšíme se na jejich další veselou návštěvu.

----------------------------------

Poutní zájezd do Vranova

 

Dne 20. června jsme se po snídani vydali s klienty všech našich služeb na poutní zájezd do Vranova u Brna. Počasí nám přálo, bylo lehce pod mrakem, nepršelo, na výlet ideální… Po hodince cesty autobusem jsme dojeli do Vranova. Zúčastnili jsme se mše svaté v nádherně vyzdobeném kostele Narození Panny Marie, zakoupili upomínkové obrázky a vydali se na cestu do Vísek. Ve Vískách je Agrocentrum Ohrada, kde jsme měli zarezervovaný oběd. Byli jsme uvedeni do salónku, kde bylo již všechno připraveno. Po výborném obědě následovala káva a zmrzlina… Při zpáteční cestě jsme společně plánovali další poutní zájezd, na který se moc těšíme, uvidíme, kam pojedeme příště.

------------------------------------

UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU

Na jaře letošního roku jsme pro naše klienty dostali pozvání na kurz Trénování paměti a dalších kognitivních dovedností, který pořádá Univerzita třetího věku při Masarykově univerzitě v Brně. A protože naši klienti jsou zvídaví a nebojí se pouštět do nových a neznámých projektů, pozvání přijali.

A tak nám ve čtvrtek 24.5.2019 naše paní ředitelka, Ing. Zdeňka Vašíčková, MBA, představila na úvodní přednášce Mgr. Kalnou – zástupkyni Masarykovy univerzity a Mgr. Miroslavu Dohnalovu a Ing. Zbyňka Dohnala – lektory tohoto kurzu. Ti se s námi přivítali a do celé problematiky klienty uvedli.

Kurz se skládal ze šesti setkání, která byla zaměřena na témata

- Co všechno dokáže lidská mysl

- Relaxační cvičení zaměřená na smyslové orgány

- Zajímavosti, historické události a jejich obrazy v lidské paměti

-Poezie a hudba z jižní Moravy

- Lidová slovesnost

- Zábavné hry pro zlepšení paměti

Součástí jednotlivých setkání byly i stručné informace o paměti, mozku a jeho funkcích. Přednášky byly obohaceny praktickými cvičeními, která byla zpestřením výuky a stejně tak střídání praktické a teoretické části pomáhalo seniorům udržet pozornost. Klienti, jakmile pochopili styl práce a přizpůsobili se něčemu novému, tak se na každé další setkání vysloveně těšili. Lektoři, kteří klienty celým kurzem vedli Mgr. M. Dohnalová a Ing. Z. Dohnal pracovali se seniory srozumitelně, trpělivě, přiměřeným tempem a v pohodové a přátelské atmosféře.

Celý kurz jsme ukončili 19.6. 2019. V našem krásném parku při slavnostní atmosféře převzali absolventi kurzu „Osvědčení o absolvování programu celoživotního vzdělávání“. Po úvodním slově, které měla paní ředitelka, vystoupily děti ze ZŠ Šebetov a naši klienti. Práci absolventů zhodnotili také naši lektoři a Mgr. Kalná. Samotnému předávání přihlíželi rodinní příslušníci a přátelé našich klientů.

Slavnostní a příjemnou tečkou celého odpoledne byl bohatý raut, kdy se už všichni uvolnili a v přátelské atmosféře jsme strávili zbytek slunného odpoledne.

    

-----------------------------------

Vystoupení dětí ze Základní školy v Šebetově

Jsme vždycky velmi rádi, když za námi návštěvu přijdou děti. Přinesou s sebou úsměv na tváři, hravost, radost a chuť předvést, co se naučily.

V pátek 24. května nám ukázaly tanečky, cvičení s „padákem“ a zahrály pohádku o tom, jak odvážný a chytrý princ ke krásné princezně přišel.

Děti nám předaly tato poselství:

  • nebát se jít za svým snem a odolávat přitom mnoha pokušením,

  • radovat se, i když zrovna prší,

  • a že skok s padákem do neznáma vyžaduje spolupráci a na každém z nás záleží, jaké bude přistání.

Děkujeme paní ředitelce Mgr. Manové, paní učitelce Mgr. Klimešové a všem dětem ZŠ Šebetov.

    

--------------------------------

Velikonoční dílny

 

Dne 16. dubna proběhly v našem zařízení „Velikonoční dílny“ pro klienty. Kdo měl zájem, mohl si přijít vyrobit krásnou jarní dekoraci – beránka. Použitý materiál byl – kartónové kolečko, kávová zrna, lepidlo, vata, provázek, tvrdý papír a nalepovací očka a stuha. Při tvoření vládla dobrá nálada, pohoda, veselé povídání, káva provoněla celou místnost…

 

-------

Přednáška o předvelikonočním období – 9. března 2019

Masopust držíme, nic se nevadíme. Dříve než se rozejdeme, ještě sobě připijeme.

Období před Velikonocemi je naplněné četnými tradicemi. S těmi více i méně známými nás přišla seznámit p. Mgr. Pavla Vondálová z Vísek, kterou jsme mezi námi opět rádi přivítali.

Podrobně nás provedla Masopustem, což jsou svátky zábavy, veselí a dobrého jídla, které vrcholily hodováním o masopustní neděli, velkolepým průvodem masopustních maškar a pondělní taneční zábavou. Čtyřicetidenní předvelikonoční půst zahajuje tzv. Popeleční středa, kdy nastává čas střídmosti a rozjímání. V tomto období má každá neděle až do velikonočních svátků své pojmenování.

První neděle postní se nazývá Pučálka, černá nebo liščí, druhá neděle Pražná, třetí neděle Kýchavá, čtvrtá neděle Družebná, pátá neděle Smrtná a šestá neděle nese název Květná.

To je pro informaci jen zrnko z toho, co jsme měli možnost si vyslechnout.

Celá přednáška byla doplněna ukázkami z knih od B. Němcové a Josefa Lady a filmovými ukázkami z příběhů Chaloupky na vršku.

Děkujeme p. Mgr. Vondálové za další velice příjemně – poučné sobotní odpoledne. Těšíme se na viděnou.

 

Klienti DZR a E. Hirtová

     

------------------------

Pečení slaných pochoutek

Protože rádi pečeme a ještě raději mlsáme, dali jsme se opět do práce. Vybrali jsme si recepty na výborné slané pochoutky, které se hodí jako malé občerstvení. Těžko hledat lepšího pomocníka, než je listové těsto. Tentokrát jsme připravili recepty na slanou notu a tak se na plechu objevily pikantní tyčinky bohatě sypané sýrem a krásně vypadající šunkoví šneci. A co dál? Popřát dobrou chuť!

    

------------------------------

Společenské odpoledne

 

Dne 14. března proběhlo v kulturním domě v Šebetově Společenské odpoledne ve stylu neprávem opomíjeného MDŽ. Naše pozvání přijali klienti z Domova Paprsek Velké Opatovice a Domova Paprsek Olšany.

Každá klientka obdržela květinu a všichni dostali lístek do tomboly, kterou si mohli ihned vyzvednout. V tombole byly například hrníčky, sada čajů, náramky a další drobnosti pro radost.

K tanci a poslechu zazpíval pan Loub. Hrál skvěle, do tance se zapojili téměř všichni a moc si veselí užívali. Na stolech bylo připraveno občerstvení a klienti si mohli zakoupit další nápoje u baru dle svého výběru. Nechyběla ani dobrá večeře s moučníkem a kávou.

Na konci celého odpoledne dostali všichni zástupci hostů i domácích krásný dar a to dárkový koš a velikou obloženou mísu.

Večer se všichni, ač neradi, začali rozjíždět do svých domovů s příslibem, že se opět brzy se všemi uvidíme.

    

---------------------

Městské divadlo Brno – Muzikál „DĚSNEJ PÁTEK“

Ve středu 13. března 2019 jsme se my, klienti a zaměstnanci Sociálních služeb Šebetov, vydali do Městského divadla Brno na muzikál „DĚSNEJ PÁTEK“. Při odjezdu ze Šebetova padal sníh s deštěm, ale v Brně byl krásný předjarní podvečer. Náš pan řidič autobusu zaparkoval před Janáčkovým divadlem a my jsme se procházkou vydali k Městskému divadlu.

V divadle jsme ještě měli trochu času, tak jsme se každý podle chuti občerstvili. Po zaznění tónu oznamující brzký začátek představení, jsme nedočkavě v hledišti vyhledali svá místa a usadili se.

Z páté řady je krásný výhled…

Muzikál byl skvělý. Herci, hudebníci, kulisy, vše bylo perfektně sladěné. A o čem že muzikál byl? Vypráví příběh šestnáctileté Ellie a její matky Katherine, které si nerozumí. Nedokáží se domluvit, pochopit, a pak se stane něco podivného… Po jedné další hádce, kdy si obě přejí, aby ta druhá dokázala na svět pohlédnout jejíma očima, si vymění svá těla. Duše matky vstoupí do těla dcery a naopak. A tak začíná kolotoč bláznivých, nejen komických situací, v nichž hrdinky musí strávit den v cizím těle. Matka se tak pokouší vypořádat s divočinou střední školy, zatímco dcera zjišťuje, co všechno má jako dospělá, navíc den před svatbou, za povinnosti.

Téměř 3 hodiny utekly jako voda. Na závěr jsme účinkující odměnili zaslouženým potleskem a vydali se na zpáteční cestu domů. Tam jsme dorazili po 23. hodině, příjemně unaveni, ale velice spokojeni. Těšíme se na příště …

   

----------------------

Ochutnávka sýrů

Kdybyste přišli na návštěvu do Klubu seniorů 4. března, asi by vás překvapila hutná směs „vůní“. Užívali jsme si ochutnávku různých sýrů. Zjistili jsme, že uleželé sýry mají sice zvláštní vůni, ale o to lepší chuť. A protože k dobrému sýru patří krapet dobrého vína, tak jsme dodrželi i tento dobrý zvyk J.  

    

------------------------

Oslava významného jubilea naší paní Květušky

V únoru jsme oslavili kulaté narozeniny paní Květušky, která nás neustále překvapuje svým elánem, elegancí a humorem. Naší oslavenkyni přišli zahrát a zazpívat její vnoučata a tím jí udělali nesmírnou radost.

    

-------------------------

Výroba vonných sáčků

Opět jsme si 6. února vyzkoušely úplně něco nového. S paní Jitkou, která má na starosti dílnu textilních a bytových doplňků, jsme si vyráběly voňavé sáčky. Sáčky se mohou dát třeba do šatní skříně, kterou krásně provoní.

    

-----------------------------

Výroba valentýnek

Protože svátek sv. Valentýna se kvapem blížil a některé z nás mají přítele či kamaráda, rozhodly jsme se v klubu na oddělení P3 vyrobit vlastnoruční valentýnská přáníčka.

    

-----------------------------

Ochutnávka exotického ovoce

Naše aktivizační pracovnice Iva a Eva a naše milá dobrovolnice Anička nám připravily 24. ledna nevídané občerstvení – ochutnávku exotického ovoce. Mnohé z nás jsme tak poprvé ochutnaly kaki, mango, physalis nebo granátové jablko. Připily jsme si na zdraví ovocným koktejlem, no a na koho bylo toho ovoce příliš, ten si dal stopečku vaječného koňaku J. 

    

---------------------

Tvoření z keramické hlíny

V klubu seniorů na oddělení P2 jsme si 16. ledna vyzkoušeli, jaký je to pocit vytvořit si vlastní výrobek z keramické hlíny.

Přišla za námi paní Radka z keramické dílny a ukázala nám, jak na to. Byla to zajímavá zkušenost a rádi si to zase zopakujeme.

    

------------------------------------

Tříkrálový koncert

 

Dne 6. ledna 2019 proběhl v zámecké kapli Tříkrálový koncert Multižánrového dechového orchestru Kunštát s jeho sólisty. Na koncertě zazněly melodie světových i českých autorů v podání MDO Kunštát se svými sólisty, zpěváky a hostem profesorkou brněnské konzervatoře Renatou Svobodovou pod taktovkou uměleckého vedoucího Mgr. Pavla Göpferta.

   

--------------

Vánoční koncert

 

Dne 16. prosince 2018 proběhl v zámecké kapli Vánoční koncert smíšeného pěveckého sboru Cantamus a jako spoluúčinkující vystoupil flétnový soubor Vladimíra Pečinky. Atmosféra byla nádherná, poslechli jsme si známé i neznámé vánoční písně a koledy. Hodina plná krásných tónů a vánoční nálady utekla jako voda a my jsme zpěváky a hudebníky odměnili zaslouženým potleskem.

----------------------

Poděkování Ježíškovým vnoučátkům ze 7. třídy Základní školy Kašava

 

Naší klientce – paní Martě – se rozhodly splnit přání v rámci celostátní akce Ježíškova vnoučata děti ze 7. třídy Základní školy v Kašavě.

Přišel nám pozdrav a foto, jak se děti na dárek skládaly a jak jej připravovaly na poslání.

 

Hezký den, včera děti vše odeslaly, připojily i nějaké dobroty a obrázky, tak doufám že uděláme dárkem radost. V balíku je i obálka s penězi na spodní košilku, kterou si paní Marta přála. Moc ji pozdravujte a přejeme krásné Vánoce nejen jí, ale i Vám všem, kteří se o dědečky a babičky staráte.

Mnoho radosti a zdraví do nového roku přeje Klára Černochová a Ježíškova vnoučátka ze 7.třídy ZŠ Kašava.

 

Máme radost a děkujeme, že nezapomínáte na ty, kteří nemohou trávit Vánoce v rodině, ale díky Vám mohou přesto prožít hodně radosti.
    

 

---------------------------------------

Návštěva a vystoupení studentů VASS Boskovice

S pěkným a úsměvným vystoupením nás poctili – jako každý rok - návštěvou studenti Vyšší odborné školy ekonomické a zdravotnické a Střední školy z Boskovic.

Divadelním vystoupením Mrazík nás opravdu pobavili a už teď se těšíme, jaké překvapení vymyslí v příštím roce.

    

----------------------

Jak jsme se skauty vyráběli anděly

V úterý 27. listopadu 2018 vyráběli klienti a klientky Domova spolu se skauty ze Šebetova z družiny Benjamínků množství nebeských andílků. Pomocí prstů, barviček, stříbra a lepidla vznikali podivuhodné bytosti s dlouhými vlásky i s se střihem „na ježka“. Vidíte to soustředění, úsilí a pospolitost?

Děkujeme Benjamínkům a jejich vedoucím za nevšední zážitek.

    

    

---------------------------

Poutní zájezd na Vranov

Každý rok se vypravíme poznávat známá poutní místa. Letos v létě jsme se vydali na Svatý Kopeček u Olomouce a dne 4.10.2018 jsme si vyrazili na výlet do Vranova u Brna na Mši sv. do Kostela Narození Panny Marie. Kostel je nádherný a neustále se zvelebuje a rekonstruuje. Po ukončení mše jsme si tyto nádherné prostory prohlédli, vyfotografovali se a pokračovali autobusem do obce Vísky, kde nás v restauraci Ohrada čekal výtečný oběd a sladká tečka v podobě poháru a jiných dobrot. Domů jsme se vraceli v dobré náladě a těšíme se, až se opět podíváme na nějaké zajímavé místo.

----------------------

BESEDA O MYSLIVOSTI

Letní dny nám velmi zajímavě zpestřil p. Bc. Lukáš Fiala. Připravil si pro nás velmi poutavou besedu o myslivosti. Celé povídání bylo rozděleno do několika kapitol – střelectví, lovectví, péče a chov zvěře, myslivecká zoologie a myslivecká kynologie (což je dělení a poznávání loveckých psů).

Každou část p. Fiala doprovázel promítáním zajímavých a krásných fotografií. Tak jsme získali jasnou představu o všem, co nám p. Fiala vyprávěl.

Také nám názorně předvedl vábení zvěře pomocí vábničky a hru na lesní roh. Přinesl nám na ukázku různé trofeje, části myslivecké výbavy a mysliveckou literaturu. A tak jsme se například dozvěděli, že šoulačka je jeden ze způsobů lovení zvěře a tam, kde se dnes vyskytují v hojném počtu zajíci (a těch míst je už málo), je zdravé prostředí.

Beseda byla ukončena dotazy klientů a i těch bylo dost, protože to bylo opravdu zajímavé povídání. Ještě jednou děkujeme p. Fialovi za příjemně strávené dopoledne.

Ivana Bártová a klienti DZR

    

----------

VÝLET DO VÍSEK

V červnu jsme se všemi klientkami z oddělení P 3 podnikly výlet do Agrocentra Ohrada Vísky. Počasí bylo pravé letní a tak jsme si celý den opravdu užily. Prozkoumaly jsme blízké okolí, seznámily se s místními zvířaty, zahrály ruské kuželky a odvážnější z nás si vyzkoušely jízdu na koloběžce. Neplánovaně za námi přijel i náš přítel pejsek Kony, který s námi strávil, k naší velké radosti téměř celé odpoledne. Přes poledne, po výborném obědě, kdy sluníčko nejvíce hřálo, jsme se uchýlily do příjemného stínu a zazpívaly si pár písniček za doprovodu hry na kytaru. Odpoledne jsme zakončily kávou a zmrzlinovým pohárem a jsme už natěšené na další výlet.

Klientky DZR oddělení P3

      

----

Poutní zájezd na Sv. Kopeček u Olomouce

 

Každý rok se vypravíme poznávat známá poutní místa. Letos 13. června jsme se vydali na Svatý Kopeček u Olomouce, kde jsme navštívili Baziliku Navštívení Panny Marie. Jel s námi i pan farář V. Sommer, který v Bazilice odsloužil mši svatou. Hovořil zejména o sv. Antonínovi, který je patronem cestujících, zamilovaných, ztracených věcí, strádajících lidí … Po ukončení mše jsme si tyto nádherné prostory prohlédli, zakoupili pohlednice, vyfotografovali se a pokračovali autobusem do Prostějova, kde nás v restauraci čekal výborný oběd a sladká tečka nakonec.

Rádi bychom letos navštívili ještě jedno poutní místo, a to Vranov u Brna – kostel Narození Panny Marie.

    

----

GRILOVACÍ SEZONA ZAHÁJENA

S příjemným letním počasím přichází i čas grilování. My jsme zahájili sezonu v prvních květnových dnech. Počasí nám víc jak přálo a tak jsme velmi příjemné odpoledne strávili pod pergolou a pochutnali si na klobáskách. Dobré jídlo jsme zapili pivečkem a vínem. Celé grilování jsme doplnili zpěvem a hrou na kytaru. Rozešli jsme se v pozdních odpoledních hodinách a všichni se už těšíme na pokračování.

KLIENTI A AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍCI DZR

     

----

ZAČÍNÁME ZAHRADNIČIT

V prvních květnových dnech jsme se s klienty začali věnovat příjemné aktivitě a to práci s mobilními zahrádkami. Díky těmto zahrádkám se zahradničení může stát dostupné všem klientům, kteří mají o tuto činnost zájem, kteří by ji rádi dělali a přináší jim radost.

Práce s rostlinami a hlínou rozvíjí motoriku, uklidňuje a zvyšuje koncentraci.

I pouhý pobyt v přírodě navozuje příjemné pocity.

Mobilní zahrádka je vyvýšená, odpovídá výšce běžného stolu, proto lze u ní i sedět na invalidním vozíku nebo na židli. Je vybavena čtyřmi kolečky, což umožňuje snadnou přemístitelnost.

A tak jsme se s klienty dali do práce a zasadili bylinky, kedlubny, rajčátka, jahody a vyzkoušeli zaset ředkvičky. Teď už budeme jen zalévat a těšit se na úrodu.

Aktivizační pracovníci DZR

    

----

Muzikodrama

 

Dne 15. 3. 2018 přijela do našeho zařízení sl. Růžena Koudelková, studentka Hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně, která nás navštívila již v předvánočním čase.

Tentokrát si pro naše uživatele připravila převyprávění příběhu lidové písničky Marjánko, Marjánko a Čerešničky formou dramatizace.

Jedná se o techniku práce s psaným textem, která umožňuje nejen získání informací, ale i prožití, tvoření či ovlivňování děje. Uživatelé se mohli aktivně zapojovat zpěvem a hrou na Orffovy nástroje. Příběh, který společně nakreslili, si také mohli převyprávět dle vlastní fantazie.

Sl.Koudelková uživatele dokázala tak vtáhnout do děje, že nikdo nezaznamenal blížící se závěr setkání, které jak věříme nebylo poslední.

 

Za DOZP a DZR aktivizační pracovníci

 

      

 

OSLAVA MDŽ V KLUBU SENIORŮ KLUBÍČKO

Dne 7. 3. 2018 jsme společně s klienty oslavili v Klubu seniorů Klubíčko Mezinárodní den žen.

Oslavu jsme zahájili, jak jinak než přípitkem. Připomněli jsme si historii tohoto svátku a klienti zavzpomínali, jak slavívali tento svátek dříve.

Připravili jsme drobné občerstvení a každá klientka dostala kytičku. A tak nám dopoledne uběhlo v příjemné atmosféře, při zpěvu písniček a zajímavém a někdy i humorném vyprávění.

Aktivizační pracovnice DZR

      

----

Dne 22.2.2018 proběhla v jídelně oddělení P2 další Cestománie. Tentokrát jsme s uživatelkami zamířili do Kanady. Shlédli jsme film o divoké kanadské přírodě (vlci, medvědi, lososi …). Dozvěděli jsme se, že z mízy javoru se vyrábí výborný javorový sirup, javorový list je zobrazen na kanadské vlajce … Příště už se těšíme na zajímavé informace o Maďarsku.

----

 

VALENTÝNSKÉ TANEČNÍ ODPOLEDNE

Dne 14. 2. 2018 jsme na Valentýnském tanečním odpoledni společně oslavili svátek zamilovaných - Svatého Valentýna. V kulturním domě v Šebetově, kde se akce konala, jsme přivítali naše kamarády z Paprsku Velké Opatovice a z Olšan. Po celé odpoledne nám k tanci a poslechu hrál pan Loub, který svou dobrou náladou a známými písničkami roztančil celý sál.

Posezení s přáteli nám zpříjemnilo také výborné občerstvení a tombola, ze které si každý odnesl malé překvapení. Po celé odpoledne byl otevřen bar, kde si každý mohl zakoupit alkoholické i nealkoholické nápoje a různé druhy kávy.

Valentýnské setkání s přáteli proběhlo ve znamení veselé nálady a tance a všichni se už těšíme na další společné akce.

Za DZR aktivizační pracovnice Olga Cikánová a Ivana Bártová

    

    

----

Zimní olympiáda plná her

Dne 23. ledna 2018 se uskutečnila pro klienty DZR ZIMNÍ OLYMPIÁDA PLNÁ HER. Aktivizační pracovníci v tělocvičně připravili pro klienty devět stanovišť, na kterých si klienti zábavnou formou vyzkoušeli svoji dovednost a zručnost. Sportovní klání doprovázely po celou dobu veselé písničky a nechybělo malé občerstvení. Na závěr si každý z účastníků odnesl diplom, malou odměnu a zážitek z pěkně stráveného dopoledne.

Za DZR I.Bártová a O.Cikánová

     

----

Vánoční posezení v Klubu seniorů Klubíčko

 

Ve středu 20.12. jsme se setkali u svátečně prostřeného stolu a společně jsme si připili vánočním voňavým punčem a popřáli si klidné Vánoce a šťastný nový rok prožitý ve zdraví a spokojenosti.

Aktivizační pracovnice Ola a Iva a naše paní dobrovolnice Anička nám předaly vánoční dárečky – obrázky s vánoční tématikou vytvořené ubrouskovou metodou.

Ochutnali jsme vánoční cukroví – jak to, které jsme napekli, tak i co nám přinesla Anička.

Otevřeli jsme balíček, který nám poslala hodná paní Blanka, která si vybrala naše přání (DVD české komedie) v projektu pořádaným Českým rozhlasem Ježíškova vnoučata.

Paní Blanka nám poslala Silvestry s Vladimírem Menšíkem, vybrané scénky z Televarieté s Vladimírem Dvořákem a Jiřinou Bohdalovou, komedii S tebou mě baví svět a Marečku, podejte mi pero.

Máme z toho velkou radost a děkujeme jí i ostatním dárcům, kteří zasílají dárečky!

   

----

Besídka

 

Dne 19. prosince proběhla v prostorách Domova se zvláštním režimem besídka pro naše uživatele. Pracovníci a uživatelé zařízení nám zazpívali, zahráli a přednesli písně a básně na vánoční téma. Kulisy Betléma s herci, nádherné tóny a pohoda… Účinkující jsme odměnili zaslouženým potleskem. Byla to moc příjemně strávená hodinka.

   

 

----

Odpoledne s vizážistkou a kosmetičkou

Dne 8. 12. 2017 proběhlo v DZR na oddělení P2 dopoledne s profesionální vizážistkou a kosmetičkou značky Mary Kay. Tyto poradkyně nám v rámci předvánočního času zprostředkovali setkání zcela zdarma. Seniorky si užily péči o pleť, o ruce, líčení i praktické rady. Toto setkání přispělo k zpříjemnění dne všech seniorů a každá si ještě odnesla malý praktický dárek této kosmetické značky. Tímto děkujeme našim milým děvčatům z Mary Kay.

   

 

----

Dne 6. prosince zavítala do našeho zařízení nadpozemská návštěva. Mikuláš v doprovodu anděla a dvou čertic. Společně obešli naše uživatele a každý dostal balíček plný dobrot. Na tuto staročeskou tradici se všichni každý rok moc těší a celý den se nese v duchu veselí.

   

 

   

----

Dne 5. prosince proběhla další Cestománie. Byť je za okny krásný zimní den, podívali jsme se do sluncem prohřátého Řecka. Shlédli jsme videa z řeckých ostrovů i pevniny, domova bájných bohů. Dozvěděli jsme se, jaká tradiční jídla a nápoje můžeme ochutnat a moc se nám líbil temperamentní řecký tanec. Příště se s Cestománií podíváme do Kanady.

----

 

31.10. jsme se s Cestománií podívali na druhou stranu světa - do Austrálie. Shlédli jsme videa přírody, měst, lidí, původních obyvatel tohoto kontinetu - Aboriginců. Slyšeli jsme zvuky Didgeridoo - jejich tradičního hudebního nástroje. A měli jsme možnost ucítit vůni Tea tree oil. Je to čirý až velmi světle zlatý esenciální olej čerstvé kafrové vůně. Získává se z listů kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia), jehož domovinou je severovýchodní pobřeží státu Nový Jižní Wales v Austrálii.

Příští cestománii se vydáme do Řecka...

Lucie Šmeralová, DiS.

----

POSEZENÍ V SUDICÍCH

V úterý 24.října 2017 jsme si s klienty zpříjemnili a zpestřili jeden ze sychravých, podzimních dnů. Odpoledne jsme vyrazili na posezení do restaurace Nová duha v Sudicích. Cesta uběhla v poklidu a pak jen stačilo zasednout ke stolům a uspokojit chuťové buňky.Pochutnali jsme si na řízku ,steaku ,salátu a zapili to také dle nálady vínem,pivem nebo jen limonádou. Menu jsme završili tak jak to má být, zmrzlinovým pohárem a kávou. A tak odpoledne strávené povídáním u dobrého jídla a pití uteklo jako nic a my se těšíme, kam vyrazíme příště.

Klienti a zaměstnanci P2

    

----

JAK U NÁS V ZAŘÍZENÍ PROBÍHALY VOLBY DO PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskutečnily v pátek 20. a v sobotu 21. října 2017. Na nástěnkách byly rozvěšeny plakátky s informací, kdy volby probíhají, v jakém čase a kde.

Sociální pracovnice předaly uživatelům, kteří projevili přání přistoupit k volbám, volební lístky.

Uživatelé měli možnost volit nejen na Obecním úřadě v Šebetově, ale také přímo v zařízení – a to buď na recepci nebo v jiných prostorách zařízení – podle přání jednotlivých uživatelů.

Do Sociálních služeb Šebetov přišli zástupci volební komise s přenosnou volební schránkou v pátek 20.10. v 15 hodin. Na recepci se rozhodli volit někteří uživatelé z Domova pro osoby se zdravotním postižením a uživatelé z Chráněného bydlení.

Uživatele z Domova se zvláštním režimem navštívili zástupci volební komise přímo na pokojích – a to na odd. P1 a P2, na oddělení P3 část uživatelů volila v obývací místnosti a dle přání i na pokoji.

V tomto roce volili také uživatelé, kteří byli omezeni ve svéprávnosti. Podle aktualizovaného stanoviska Nejvyšších soudu ze dne 15. února 2017 může volit občan omezený ve svéprávnosti, pokud nemá ve výroku soudního rozhodnutí uvedeno, že posuzovaná osoba není schopna porozumět smyslu a účelu voleb. Této možnosti využilo 7 uživatelů omezených ve svéprávnosti.

Celkem ve všech poskytovaných službách – v Domově pro osoby se zdravotním postižením, Domově se zvláštním režimem a v Chráněném bydlení – rozhodlo přistoupit k volbám přímo v zařízení 11 uživatelů.

Mgr. Marie Hudcová

    

----

NÁVŠTĚVA ŽÁČKŮ ZŠ ŠEBETOV

Pátek 13. října nám, navzdory předsudkům, nezačal vůbec nešťastně, ale naopak velmi vesele. Naše klienty přišlo navštívit 19 žáčků z místní Základní školy v Šebetově v doprovodu p. ředitelky Mgr. J.Manové a p. učitelky Mgr.L.Khýrové.

Připravili si pro naše klienty program v rámci projektu 72 hodin. Tento projekt jsou 3 dny plné dobrovolnických aktivit, které se v České republice konají už po páté. Jsou to aktivity, které pomohou přírodě, druhým lidem nebo jejich okolí. Projekt je určen všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým.

Děti si pro nás připravily dvouhodinový program, který se skládal z recitace básní, předčítání, tanečního vystoupení. Dále děti zazpívaly několik písniček a do této aktivity zapojily i klienty, kteří je doprovázeli tleskáním, hrou na Orffovy nástroje a samozřejmě i zpěvem. Nejvíce se ale všichni pobavili při tvořivé činnosti, kdy si každý klient za pomoci několika žáčků vyrobil sovičku z podzimního listí. Po opadnutí prvotního ostychu bylo velmi milé sledovat spolupráci těchto dětí a klientů při společné práci. Bylo obdivuhodné, jak rychle si děti k našim klientům našly cestu.

Děkujeme dětem i p. ředitelce Mgr. J. Manové a p. učitelce Mgr. L. Khýrové za krásně strávené páteční dopoledne a velmi se těšíme na další spolupráci .

Bc. Ivana Bártová, aktivizační pracovnice

Sociální služby Šebetov, p.o.

     

 

    

----

Modlitební setkání 13.9.2017

 

Vždy jedenkrát za 14 dní probíhá v Domově v jídelně na oddělení P2 modlitební setkání. Ve středu 13.9. jsme si přečetly a popovídaly o životě sv. Bernadetty, která v roce 1858 ve francouzských Lurdech měla zjevení Panny Marie. Povídaly jsme si o tom, že Bůh nezjevuje veliké věci chytrým a úspěšným lidem, ale prostým, chudým a často i bezvýznamným, nemocným a trpícím.

Že v Lurdech bylo zaznamenáno hodně zázračných uzdravení těla, ale daleko víc uzdravení duší.

Zhlédly jsme krátký film o Lurdech, zazpívaly píseň Slyš jaký to nad řekou jásot a ples – komu to nešlo, ten se zapojil do refrénu Ave, ave, ave Maria. Pomodlily jsme se desátek růžence a na závěr jsme si rozdělily růžence, které jsme si objednaly a které minulý týden dorazily. Setkání nás jako vždy povzbudilo a naplnilo radostí.

Mgr. Marie Hudcová

        

----

Letní cukrárna

V létě během víkendů je v provozu naše letní cukrárna. U kávy a zákusku posedíme a povídáme si, nebo jen tak mlčky relaxujeme a sledujeme okolí….. Velkými okny sledujeme přírodu a hezké prostředí kolem nás.

Vhod při letních vedrech přijdou i zmrzlinové poháry, vychlazené pivo, limonády, ale i šunkový chlebíček.

      

----

Šebetovská pouť

Měsíc červenec není pouze začátek prázdnin a letních dní, ale u nás se spojuje i s konáním tradiční šebetovské pouti, která bývá okolo svátku sv. Anny, protože místní kaplička je této světici zasvěcena.

Již týden před „velkou nedělí“ se těšíme na pestrý program pouti, setkání se svými známými a také na pravý „pouťový oběd“, který nám nachystají naši kuchaři a kuchařky. Bývá masový vývar s nudlemi a játrovými knedlíčky, řízek, bramborový salát a pivo. No co bychom si mohli více přát J?

 

V sobotu posedíme v parku u klobásky, makrel, piva i dalšího bohatého občerstvení a sledujeme naše nejmenší, kteří si užívají všech atrakcí, jaké pouť nabízí.

Nedělní ráno provází ruch a šrum a již po snídani vyráží první nedočkavci do davu lidí, stánků a všeho ostatního. Z pouti nesmí chybět ani perníkové srdce jen tak pro potěšení nebo své blízké. Po shlédnutí všech stánků, nakoupení drobností, které udělají vždycky velkou radost, si odpočineme při sledování bohatého programu.  

 

     

 

     

----

Cestománie

 

Dne 29.8.2017 proběhla na paviloně v jídelně oddělení P2 další Cestománie.

A kam že jsme se vydali tentokrát? Do Chorvatska. I letos do této krásné země zavítala spousta Čechů, tak proč se tam nevydat alespoň imaginárně? Někteří z uživatelů v Chorvatsku již byli a tak si připomenuli ty krásné prosluněné dny, plavání v moři, posezení v restauraci u místních specialit… Shlédli jsme fotoprezentaci, několik krátkých videí z chorvatského pobřeží, slyšeli písně, vyslechli zajímavé informace atd. Nakonec každý dostal jako malou vzpomínku na dnešek mušli z chorvatského pobřeží.

    

----

Z Klubu neslyšících

Začalo léto, sluníčko svítilo a dostali jsme chuť na párky. Společně jsme se rozhodli, že budeme grilovat párky. Klientky si pochutnaly a popíjely pivo. Dále za námi přijel neslyšící kolega Robert Milič (z Brna) přednášet neslyšícím, a to na téma: „Známé osobnosti SP a školy pro SP“. Klientky vzpomínaly na staré školy a moc se jim přednáška líbila. Občas jsme si dali i procházku okolo zámku a posezení pod pergolou, protože bylo pěkné počasí, tak jsme trávili na čerstvém vzduchu. Také děláme výrobky na podzimní jarmark, který se nám blíží a navíc nacvičujeme i na vystoupení – bubnování.

Moc se těšíme.

       

         

----

Z Klubu seniorů Klubíčko a Babočka

Léto pomaličku končí a my s očekáváním něčeho nového budeme vítat podzim. Ale i v letních měsících jsme si příjemně vyplnili svůj volný čas.

V Klubu seniorů jsme pokračovali s přípravou výrobků na podzimní jarmark, který se koná v rámci Dne otevřených dveří. Čas jsme si zpříjemnili zajímavým povídáním o májových tradicích, shlédli jsme dokument o historii Velkých Opatovic a připravili jsme si osvěžující letní koktejly.

Také jsme si nasbírali čerstvé bylinky a připomněli si jejich chuť, vůni a hlavně využití v kuchyni i pro naše zdraví.

K létu nezbytně patří grilování, a i to jsme si užili plnými doušky. Čekání na grilované pochoutky nám zpříjemnily zpěvem a doprovodem na harmoniku a kytaru p. E. Hirtová a p. H. Zbořilová.

Začátkem letních týdnů jsme začali s nácvikem pěveckého vystoupení, se kterým se předvedeme v rámci programu na Den otevřených dveří.

I když léto láká spíše k lenošení, nezapomínáme ani na trénink paměti, dechová a kondiční cvičení, relaxační cvičení s hudbou nebo šátky, společné čtení, hraní společenských her, procvičování jemné motoriky, posezení s písničkami, tančení s vozíky.

No a protože k letnímu počasí patří hlavně pobyt na sluníčku, snažíme se co nejvíce času trávit na čerstvém vzduchu, ať už posezením pod pergolou, v parku, v zážitkové zahradě a samozřejmě procházkami.

Závěrem přejeme všem krásné babí léto a ještě plno hřejivého sluníčka.

 

     

     

----

Grilování a posezení s harmonikou

Dne 21. 6. 2017 jsme připravili pro naše uživatele zajímavou akci. Protože krásné letní počasí láká k posezení pod pergolou, uspořádali jsme všemi oblíbené grilování, tentokrát klobásek a hamburgerů. Naše pozvání přijala také paní Helena Zbořilová, která nám zahrála na harmoniku všem známé a oblíbené písničky a zpěvem ji podpořila paní Jaroslava Frumoltová. Panovala dobrá nálada a bylo veselo. Zpěvem a horkem znavené hlasivky jsme zavlažili osvěžujícím domácím nápojem s citronem, mátou a černým bezem, pivem a vínem. Všichni jsme si grilování užili a už se moc těšíme na další, které bude v letních měsících jistě následovat.

      

      

----

V tomto roce jsme se začali opět setkávat v Klubu seniorů Klubíčko, kde nás čeká zajímavý program. Nový rok jsme přivítali novoročním punčem, s příjemným posezením a připomněli jsme si tradici Tří králů. Také jsme zařadili našimi klienty velmi oblíbené „Zdravotní okénko“ s ochutnávkou zeleninových pomazánek, klientky nám prozradily své osvědčené recepty. Upekli jsme si slaný závin z listového těsta, který se povedl a všem chutnal. Pravidelně jednou měsíčně zařazujeme „Filmový klub“, kde promítáme filmy na přání klientů, nejčastěji filmy pro pamětníky. Klienti také se zájmem shlédli dokument o Velkých Opatovicích. V Klubu pořádáme oslavy narozenin našich klientů, které jsou vždy veselé a provázené pěknými písničkami. Začátkem března jsme si připomněli MDŽ a klientky jsme potěšili kytičkou.

Pravidelně se setkáváme v Tvořivých dílnách, kde jsme si vyrobili, např. Valentýnská přání, jarní dekorace z papíru, koláže, procvičovali jsme jemnou motoriku a relaxovali při vymalovávání antistresových omalovánek a poslechu příjemné hudby.

Mezi další pravidelné a oblíbené činnosti patří „Trénink paměti“, protahovací a dechová cvičení, cvičení s hudbou a „Posezení s oblíbenými písničkami“.

Někteří klienti si oblíbili návštěvu multismyslové místnosti „Snoezelen“, kam docházejí pravidelně a to individuálně nebo v malé skupině.

Jednou za 14 dní probíhá „Taneční s vozíky“, určené pro imobilní klienty. Zde se věnujeme nácviku choreografie na vystoupení.

Velmi oblíbené jsou u seniorů individuální aktivity, kde se jim věnujeme dle jejich přání a potřeb, např. vycházky, předčítání, individuální trénink paměti , nebo jen prosté povídání si.