Ze života našich uživatelů

 

VÝLET DO VÍSEK

V červnu jsme se všemi klientkami z oddělení P 3 podnikly výlet do Agrocentra Ohrada Vísky. Počasí bylo pravé letní a tak jsme si celý den opravdu užily. Prozkoumaly jsme blízké okolí, seznámily se s místními zvířaty, zahrály ruské kuželky a odvážnější z nás si vyzkoušely jízdu na koloběžce. Neplánovaně za námi přijel i náš přítel pejsek Kony, který s námi strávil, k naší velké radosti téměř celé odpoledne. Přes poledne, po výborném obědě, kdy sluníčko nejvíce hřálo, jsme se uchýlily do příjemného stínu a zazpívaly si pár písniček za doprovodu hry na kytaru. Odpoledne jsme zakončily kávou a zmrzlinovým pohárem a jsme už natěšené na další výlet.

Klientky DZR oddělení P3

      

----

Poutní zájezd na Sv. Kopeček u Olomouce

 

Každý rok se vypravíme poznávat známá poutní místa. Letos 13. června jsme se vydali na Svatý Kopeček u Olomouce, kde jsme navštívili Baziliku Navštívení Panny Marie. Jel s námi i pan farář V. Sommer, který v Bazilice odsloužil mši svatou. Hovořil zejména o sv. Antonínovi, který je patronem cestujících, zamilovaných, ztracených věcí, strádajících lidí … Po ukončení mše jsme si tyto nádherné prostory prohlédli, zakoupili pohlednice, vyfotografovali se a pokračovali autobusem do Prostějova, kde nás v restauraci čekal výborný oběd a sladká tečka nakonec.

Rádi bychom letos navštívili ještě jedno poutní místo, a to Vranov u Brna – kostel Narození Panny Marie.

    

----

GRILOVACÍ SEZONA ZAHÁJENA

S příjemným letním počasím přichází i čas grilování. My jsme zahájili sezonu v prvních květnových dnech. Počasí nám víc jak přálo a tak jsme velmi příjemné odpoledne strávili pod pergolou a pochutnali si na klobáskách. Dobré jídlo jsme zapili pivečkem a vínem. Celé grilování jsme doplnili zpěvem a hrou na kytaru. Rozešli jsme se v pozdních odpoledních hodinách a všichni se už těšíme na pokračování.

KLIENTI A AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍCI DZR

     

----

ZAČÍNÁME ZAHRADNIČIT

V prvních květnových dnech jsme se s klienty začali věnovat příjemné aktivitě a to práci s mobilními zahrádkami. Díky těmto zahrádkám se zahradničení může stát dostupné všem klientům, kteří mají o tuto činnost zájem, kteří by ji rádi dělali a přináší jim radost.

Práce s rostlinami a hlínou rozvíjí motoriku, uklidňuje a zvyšuje koncentraci.

I pouhý pobyt v přírodě navozuje příjemné pocity.

Mobilní zahrádka je vyvýšená, odpovídá výšce běžného stolu, proto lze u ní i sedět na invalidním vozíku nebo na židli. Je vybavena čtyřmi kolečky, což umožňuje snadnou přemístitelnost.

A tak jsme se s klienty dali do práce a zasadili bylinky, kedlubny, rajčátka, jahody a vyzkoušeli zaset ředkvičky. Teď už budeme jen zalévat a těšit se na úrodu.

Aktivizační pracovníci DZR

    

----

Muzikodrama

 

Dne 15. 3. 2018 přijela do našeho zařízení sl. Růžena Koudelková, studentka Hudební vědy na Masarykově univerzitě v Brně, která nás navštívila již v předvánočním čase.

Tentokrát si pro naše uživatele připravila převyprávění příběhu lidové písničky Marjánko, Marjánko a Čerešničky formou dramatizace.

Jedná se o techniku práce s psaným textem, která umožňuje nejen získání informací, ale i prožití, tvoření či ovlivňování děje. Uživatelé se mohli aktivně zapojovat zpěvem a hrou na Orffovy nástroje. Příběh, který společně nakreslili, si také mohli převyprávět dle vlastní fantazie.

Sl.Koudelková uživatele dokázala tak vtáhnout do děje, že nikdo nezaznamenal blížící se závěr setkání, které jak věříme nebylo poslední.

 

Za DOZP a DZR aktivizační pracovníci

 

      

 

OSLAVA MDŽ V KLUBU SENIORŮ KLUBÍČKO

Dne 7. 3. 2018 jsme společně s klienty oslavili v Klubu seniorů Klubíčko Mezinárodní den žen.

Oslavu jsme zahájili, jak jinak než přípitkem. Připomněli jsme si historii tohoto svátku a klienti zavzpomínali, jak slavívali tento svátek dříve.

Připravili jsme drobné občerstvení a každá klientka dostala kytičku. A tak nám dopoledne uběhlo v příjemné atmosféře, při zpěvu písniček a zajímavém a někdy i humorném vyprávění.

Aktivizační pracovnice DZR

      

----

Dne 22.2.2018 proběhla v jídelně oddělení P2 další Cestománie. Tentokrát jsme s uživatelkami zamířili do Kanady. Shlédli jsme film o divoké kanadské přírodě (vlci, medvědi, lososi …). Dozvěděli jsme se, že z mízy javoru se vyrábí výborný javorový sirup, javorový list je zobrazen na kanadské vlajce … Příště už se těšíme na zajímavé informace o Maďarsku.

----

 

VALENTÝNSKÉ TANEČNÍ ODPOLEDNE

Dne 14. 2. 2018 jsme na Valentýnském tanečním odpoledni společně oslavili svátek zamilovaných - Svatého Valentýna. V kulturním domě v Šebetově, kde se akce konala, jsme přivítali naše kamarády z Paprsku Velké Opatovice a z Olšan. Po celé odpoledne nám k tanci a poslechu hrál pan Loub, který svou dobrou náladou a známými písničkami roztančil celý sál.

Posezení s přáteli nám zpříjemnilo také výborné občerstvení a tombola, ze které si každý odnesl malé překvapení. Po celé odpoledne byl otevřen bar, kde si každý mohl zakoupit alkoholické i nealkoholické nápoje a různé druhy kávy.

Valentýnské setkání s přáteli proběhlo ve znamení veselé nálady a tance a všichni se už těšíme na další společné akce.

Za DZR aktivizační pracovnice Olga Cikánová a Ivana Bártová

    

    

----

Zimní olympiáda plná her

Dne 23. ledna 2018 se uskutečnila pro klienty DZR ZIMNÍ OLYMPIÁDA PLNÁ HER. Aktivizační pracovníci v tělocvičně připravili pro klienty devět stanovišť, na kterých si klienti zábavnou formou vyzkoušeli svoji dovednost a zručnost. Sportovní klání doprovázely po celou dobu veselé písničky a nechybělo malé občerstvení. Na závěr si každý z účastníků odnesl diplom, malou odměnu a zážitek z pěkně stráveného dopoledne.

Za DZR I.Bártová a O.Cikánová

     

----

Vánoční posezení v Klubu seniorů Klubíčko

 

Ve středu 20.12. jsme se setkali u svátečně prostřeného stolu a společně jsme si připili vánočním voňavým punčem a popřáli si klidné Vánoce a šťastný nový rok prožitý ve zdraví a spokojenosti.

Aktivizační pracovnice Ola a Iva a naše paní dobrovolnice Anička nám předaly vánoční dárečky – obrázky s vánoční tématikou vytvořené ubrouskovou metodou.

Ochutnali jsme vánoční cukroví – jak to, které jsme napekli, tak i co nám přinesla Anička.

Otevřeli jsme balíček, který nám poslala hodná paní Blanka, která si vybrala naše přání (DVD české komedie) v projektu pořádaným Českým rozhlasem Ježíškova vnoučata.

Paní Blanka nám poslala Silvestry s Vladimírem Menšíkem, vybrané scénky z Televarieté s Vladimírem Dvořákem a Jiřinou Bohdalovou, komedii S tebou mě baví svět a Marečku, podejte mi pero.

Máme z toho velkou radost a děkujeme jí i ostatním dárcům, kteří zasílají dárečky!

   

----

Besídka

 

Dne 19. prosince proběhla v prostorách Domova se zvláštním režimem besídka pro naše uživatele. Pracovníci a uživatelé zařízení nám zazpívali, zahráli a přednesli písně a básně na vánoční téma. Kulisy Betléma s herci, nádherné tóny a pohoda… Účinkující jsme odměnili zaslouženým potleskem. Byla to moc příjemně strávená hodinka.

   

 

----

Odpoledne s vizážistkou a kosmetičkou

Dne 8. 12. 2017 proběhlo v DZR na oddělení P2 dopoledne s profesionální vizážistkou a kosmetičkou značky Mary Kay. Tyto poradkyně nám v rámci předvánočního času zprostředkovali setkání zcela zdarma. Seniorky si užily péči o pleť, o ruce, líčení i praktické rady. Toto setkání přispělo k zpříjemnění dne všech seniorů a každá si ještě odnesla malý praktický dárek této kosmetické značky. Tímto děkujeme našim milým děvčatům z Mary Kay.

   

 

----

Dne 6. prosince zavítala do našeho zařízení nadpozemská návštěva. Mikuláš v doprovodu anděla a dvou čertic. Společně obešli naše uživatele a každý dostal balíček plný dobrot. Na tuto staročeskou tradici se všichni každý rok moc těší a celý den se nese v duchu veselí.

   

 

   

----

Dne 5. prosince proběhla další Cestománie. Byť je za okny krásný zimní den, podívali jsme se do sluncem prohřátého Řecka. Shlédli jsme videa z řeckých ostrovů i pevniny, domova bájných bohů. Dozvěděli jsme se, jaká tradiční jídla a nápoje můžeme ochutnat a moc se nám líbil temperamentní řecký tanec. Příště se s Cestománií podíváme do Kanady.

----

 

31.10. jsme se s Cestománií podívali na druhou stranu světa - do Austrálie. Shlédli jsme videa přírody, měst, lidí, původních obyvatel tohoto kontinetu - Aboriginců. Slyšeli jsme zvuky Didgeridoo - jejich tradičního hudebního nástroje. A měli jsme možnost ucítit vůni Tea tree oil. Je to čirý až velmi světle zlatý esenciální olej čerstvé kafrové vůně. Získává se z listů kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia), jehož domovinou je severovýchodní pobřeží státu Nový Jižní Wales v Austrálii.

Příští cestománii se vydáme do Řecka...

Lucie Šmeralová, DiS.

----

POSEZENÍ V SUDICÍCH

V úterý 24.října 2017 jsme si s klienty zpříjemnili a zpestřili jeden ze sychravých, podzimních dnů. Odpoledne jsme vyrazili na posezení do restaurace Nová duha v Sudicích. Cesta uběhla v poklidu a pak jen stačilo zasednout ke stolům a uspokojit chuťové buňky.Pochutnali jsme si na řízku ,steaku ,salátu a zapili to také dle nálady vínem,pivem nebo jen limonádou. Menu jsme završili tak jak to má být, zmrzlinovým pohárem a kávou. A tak odpoledne strávené povídáním u dobrého jídla a pití uteklo jako nic a my se těšíme, kam vyrazíme příště.

Klienti a zaměstnanci P2

    

----

JAK U NÁS V ZAŘÍZENÍ PROBÍHALY VOLBY DO PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se uskutečnily v pátek 20. a v sobotu 21. října 2017. Na nástěnkách byly rozvěšeny plakátky s informací, kdy volby probíhají, v jakém čase a kde.

Sociální pracovnice předaly uživatelům, kteří projevili přání přistoupit k volbám, volební lístky.

Uživatelé měli možnost volit nejen na Obecním úřadě v Šebetově, ale také přímo v zařízení – a to buď na recepci nebo v jiných prostorách zařízení – podle přání jednotlivých uživatelů.

Do Sociálních služeb Šebetov přišli zástupci volební komise s přenosnou volební schránkou v pátek 20.10. v 15 hodin. Na recepci se rozhodli volit někteří uživatelé z Domova pro osoby se zdravotním postižením a uživatelé z Chráněného bydlení.

Uživatele z Domova se zvláštním režimem navštívili zástupci volební komise přímo na pokojích – a to na odd. P1 a P2, na oddělení P3 část uživatelů volila v obývací místnosti a dle přání i na pokoji.

V tomto roce volili také uživatelé, kteří byli omezeni ve svéprávnosti. Podle aktualizovaného stanoviska Nejvyšších soudu ze dne 15. února 2017 může volit občan omezený ve svéprávnosti, pokud nemá ve výroku soudního rozhodnutí uvedeno, že posuzovaná osoba není schopna porozumět smyslu a účelu voleb. Této možnosti využilo 7 uživatelů omezených ve svéprávnosti.

Celkem ve všech poskytovaných službách – v Domově pro osoby se zdravotním postižením, Domově se zvláštním režimem a v Chráněném bydlení – rozhodlo přistoupit k volbám přímo v zařízení 11 uživatelů.

Mgr. Marie Hudcová

    

----

NÁVŠTĚVA ŽÁČKŮ ZŠ ŠEBETOV

Pátek 13. října nám, navzdory předsudkům, nezačal vůbec nešťastně, ale naopak velmi vesele. Naše klienty přišlo navštívit 19 žáčků z místní Základní školy v Šebetově v doprovodu p. ředitelky Mgr. J.Manové a p. učitelky Mgr.L.Khýrové.

Připravili si pro naše klienty program v rámci projektu 72 hodin. Tento projekt jsou 3 dny plné dobrovolnických aktivit, které se v České republice konají už po páté. Jsou to aktivity, které pomohou přírodě, druhým lidem nebo jejich okolí. Projekt je určen všem, kteří podporují myšlenku dobrovolnictví a není jim cizí nezištně pomoci druhým.

Děti si pro nás připravily dvouhodinový program, který se skládal z recitace básní, předčítání, tanečního vystoupení. Dále děti zazpívaly několik písniček a do této aktivity zapojily i klienty, kteří je doprovázeli tleskáním, hrou na Orffovy nástroje a samozřejmě i zpěvem. Nejvíce se ale všichni pobavili při tvořivé činnosti, kdy si každý klient za pomoci několika žáčků vyrobil sovičku z podzimního listí. Po opadnutí prvotního ostychu bylo velmi milé sledovat spolupráci těchto dětí a klientů při společné práci. Bylo obdivuhodné, jak rychle si děti k našim klientům našly cestu.

Děkujeme dětem i p. ředitelce Mgr. J. Manové a p. učitelce Mgr. L. Khýrové za krásně strávené páteční dopoledne a velmi se těšíme na další spolupráci .

Bc. Ivana Bártová, aktivizační pracovnice

Sociální služby Šebetov, p.o.

     

 

    

----

Modlitební setkání 13.9.2017

 

Vždy jedenkrát za 14 dní probíhá v Domově v jídelně na oddělení P2 modlitební setkání. Ve středu 13.9. jsme si přečetly a popovídaly o životě sv. Bernadetty, která v roce 1858 ve francouzských Lurdech měla zjevení Panny Marie. Povídaly jsme si o tom, že Bůh nezjevuje veliké věci chytrým a úspěšným lidem, ale prostým, chudým a často i bezvýznamným, nemocným a trpícím.

Že v Lurdech bylo zaznamenáno hodně zázračných uzdravení těla, ale daleko víc uzdravení duší.

Zhlédly jsme krátký film o Lurdech, zazpívaly píseň Slyš jaký to nad řekou jásot a ples – komu to nešlo, ten se zapojil do refrénu Ave, ave, ave Maria. Pomodlily jsme se desátek růžence a na závěr jsme si rozdělily růžence, které jsme si objednaly a které minulý týden dorazily. Setkání nás jako vždy povzbudilo a naplnilo radostí.

Mgr. Marie Hudcová

        

----

Letní cukrárna

V létě během víkendů je v provozu naše letní cukrárna. U kávy a zákusku posedíme a povídáme si, nebo jen tak mlčky relaxujeme a sledujeme okolí….. Velkými okny sledujeme přírodu a hezké prostředí kolem nás.

Vhod při letních vedrech přijdou i zmrzlinové poháry, vychlazené pivo, limonády, ale i šunkový chlebíček.

      

----

Šebetovská pouť

Měsíc červenec není pouze začátek prázdnin a letních dní, ale u nás se spojuje i s konáním tradiční šebetovské pouti, která bývá okolo svátku sv. Anny, protože místní kaplička je této světici zasvěcena.

Již týden před „velkou nedělí“ se těšíme na pestrý program pouti, setkání se svými známými a také na pravý „pouťový oběd“, který nám nachystají naši kuchaři a kuchařky. Bývá masový vývar s nudlemi a játrovými knedlíčky, řízek, bramborový salát a pivo. No co bychom si mohli více přát J?

 

V sobotu posedíme v parku u klobásky, makrel, piva i dalšího bohatého občerstvení a sledujeme naše nejmenší, kteří si užívají všech atrakcí, jaké pouť nabízí.

Nedělní ráno provází ruch a šrum a již po snídani vyráží první nedočkavci do davu lidí, stánků a všeho ostatního. Z pouti nesmí chybět ani perníkové srdce jen tak pro potěšení nebo své blízké. Po shlédnutí všech stánků, nakoupení drobností, které udělají vždycky velkou radost, si odpočineme při sledování bohatého programu.  

 

     

 

     

----

Cestománie

 

Dne 29.8.2017 proběhla na paviloně v jídelně oddělení P2 další Cestománie.

A kam že jsme se vydali tentokrát? Do Chorvatska. I letos do této krásné země zavítala spousta Čechů, tak proč se tam nevydat alespoň imaginárně? Někteří z uživatelů v Chorvatsku již byli a tak si připomenuli ty krásné prosluněné dny, plavání v moři, posezení v restauraci u místních specialit… Shlédli jsme fotoprezentaci, několik krátkých videí z chorvatského pobřeží, slyšeli písně, vyslechli zajímavé informace atd. Nakonec každý dostal jako malou vzpomínku na dnešek mušli z chorvatského pobřeží.

    

----

Z Klubu neslyšících

Začalo léto, sluníčko svítilo a dostali jsme chuť na párky. Společně jsme se rozhodli, že budeme grilovat párky. Klientky si pochutnaly a popíjely pivo. Dále za námi přijel neslyšící kolega Robert Milič (z Brna) přednášet neslyšícím, a to na téma: „Známé osobnosti SP a školy pro SP“. Klientky vzpomínaly na staré školy a moc se jim přednáška líbila. Občas jsme si dali i procházku okolo zámku a posezení pod pergolou, protože bylo pěkné počasí, tak jsme trávili na čerstvém vzduchu. Také děláme výrobky na podzimní jarmark, který se nám blíží a navíc nacvičujeme i na vystoupení – bubnování.

Moc se těšíme.

       

         

----

Z Klubu seniorů Klubíčko a Babočka

Léto pomaličku končí a my s očekáváním něčeho nového budeme vítat podzim. Ale i v letních měsících jsme si příjemně vyplnili svůj volný čas.

V Klubu seniorů jsme pokračovali s přípravou výrobků na podzimní jarmark, který se koná v rámci Dne otevřených dveří. Čas jsme si zpříjemnili zajímavým povídáním o májových tradicích, shlédli jsme dokument o historii Velkých Opatovic a připravili jsme si osvěžující letní koktejly.

Také jsme si nasbírali čerstvé bylinky a připomněli si jejich chuť, vůni a hlavně využití v kuchyni i pro naše zdraví.

K létu nezbytně patří grilování, a i to jsme si užili plnými doušky. Čekání na grilované pochoutky nám zpříjemnily zpěvem a doprovodem na harmoniku a kytaru p. E. Hirtová a p. H. Zbořilová.

Začátkem letních týdnů jsme začali s nácvikem pěveckého vystoupení, se kterým se předvedeme v rámci programu na Den otevřených dveří.

I když léto láká spíše k lenošení, nezapomínáme ani na trénink paměti, dechová a kondiční cvičení, relaxační cvičení s hudbou nebo šátky, společné čtení, hraní společenských her, procvičování jemné motoriky, posezení s písničkami, tančení s vozíky.

No a protože k letnímu počasí patří hlavně pobyt na sluníčku, snažíme se co nejvíce času trávit na čerstvém vzduchu, ať už posezením pod pergolou, v parku, v zážitkové zahradě a samozřejmě procházkami.

Závěrem přejeme všem krásné babí léto a ještě plno hřejivého sluníčka.

 

     

     

----

Grilování a posezení s harmonikou

Dne 21. 6. 2017 jsme připravili pro naše uživatele zajímavou akci. Protože krásné letní počasí láká k posezení pod pergolou, uspořádali jsme všemi oblíbené grilování, tentokrát klobásek a hamburgerů. Naše pozvání přijala také paní Helena Zbořilová, která nám zahrála na harmoniku všem známé a oblíbené písničky a zpěvem ji podpořila paní Jaroslava Frumoltová. Panovala dobrá nálada a bylo veselo. Zpěvem a horkem znavené hlasivky jsme zavlažili osvěžujícím domácím nápojem s citronem, mátou a černým bezem, pivem a vínem. Všichni jsme si grilování užili a už se moc těšíme na další, které bude v letních měsících jistě následovat.

      

      

----

V tomto roce jsme se začali opět setkávat v Klubu seniorů Klubíčko, kde nás čeká zajímavý program. Nový rok jsme přivítali novoročním punčem, s příjemným posezením a připomněli jsme si tradici Tří králů. Také jsme zařadili našimi klienty velmi oblíbené „Zdravotní okénko“ s ochutnávkou zeleninových pomazánek, klientky nám prozradily své osvědčené recepty. Upekli jsme si slaný závin z listového těsta, který se povedl a všem chutnal. Pravidelně jednou měsíčně zařazujeme „Filmový klub“, kde promítáme filmy na přání klientů, nejčastěji filmy pro pamětníky. Klienti také se zájmem shlédli dokument o Velkých Opatovicích. V Klubu pořádáme oslavy narozenin našich klientů, které jsou vždy veselé a provázené pěknými písničkami. Začátkem března jsme si připomněli MDŽ a klientky jsme potěšili kytičkou.

Pravidelně se setkáváme v Tvořivých dílnách, kde jsme si vyrobili, např. Valentýnská přání, jarní dekorace z papíru, koláže, procvičovali jsme jemnou motoriku a relaxovali při vymalovávání antistresových omalovánek a poslechu příjemné hudby.

Mezi další pravidelné a oblíbené činnosti patří „Trénink paměti“, protahovací a dechová cvičení, cvičení s hudbou a „Posezení s oblíbenými písničkami“.

Někteří klienti si oblíbili návštěvu multismyslové místnosti „Snoezelen“, kam docházejí pravidelně a to individuálně nebo v malé skupině.

Jednou za 14 dní probíhá „Taneční s vozíky“, určené pro imobilní klienty. Zde se věnujeme nácviku choreografie na vystoupení.

Velmi oblíbené jsou u seniorů individuální aktivity, kde se jim věnujeme dle jejich přání a potřeb, např. vycházky, předčítání, individuální trénink paměti , nebo jen prosté povídání si.