Spolupráce s rodinou

Spolupráce s rodinou a přáteli klienta

– proč je tak důležitá?

 

Rodina, přátelé - nenahraditelná součást života každého z nás

 

Vážení přátelé,

i když se snažíme poskytnout Vašemu blízkému tu nejlepší péči – Vy jste pro něj ti nejdůležitější a v mnohém nenahraditelní.

 

Při nástupu do Domova se může Váš blízký cítit v neznámém prostředí ztracený, spousta nových vjemů je často zneklidňující. Vaše přítomnost mu bude dodávat pocit stability a bezpečí.

 

Při delším pobytu v Domově potřebuje Váš blízký cítit, že je pro Vás stále důležitý, že stále zůstává členem své rodiny... Kromě Vašich návštěv si s ním můžete telefonovat, pokud Váš blízký potřebuje při telefonování dopomoc, personál mu ji zajistí. Můžete mu také psát pohlednice, blahopřání, dopisy…

Kromě toho se můžete - dle vašich možností - spolupodílet na potřebné péči.

 

Jak se můžete zapojit do péče o svého blízkého

 • Můžete pro něj obstarávat menší i větší nákup

  Např.: hygienických prostředků, nápojů (minerálky, sirupy, džusy, káva, čaj,…), oblíbených pochutin (sladkosti, ovoce, mléčné výrobky,…), potřebného oblečení a obuvi.

 • Jít společně na procházku

  Můžete svého blízkého doprovázet po venkovním a vnitřním areálu Domova, nacvičovat s ním chůzi v chodítku (jak na to, Vám předvede personál na oddělení).

 • Můžete spolu jen tak příjemně strávit čas v jeho pokoji

Můžete si spolu prohlížet fotografie, obrázkové časopisy, předčítat z oblíbených knih, poslouchat oblíbenou hudbu, sledovat filmy, zahrát si společenské hry (k zapůjčení na odděleních).

Někdy stačí se jen tak držet za ruce a být spolu.

 

 • Posedět si společně u kávy nebo čaje

  Můžete požádat personál o uvaření kávy nebo čaje (pokud Váš blízký nemá na pokoji varnou konvici).

 • Můžete mu pomoci s péčí o něj – nejlépe víte, co mu vyhovuje

  Můžete se po dohodě s personálem podílet na dopomoci s hygienou, úpravou vlasů, péči o pokožku těla (promazávání hydratačním mlékem, masáže zad, rukou, nohou, …), podáváním jídla, …

   

 • Doprovod k lékaři

  Po domluvě s vedoucí Domova můžete doprovázet svého blízkého k lékaři a na odborná vyšetření. Před plánovaným vyšetřením Vám vedoucí Domova zatelefonuje a sdělí termín vyšetření. Pokud je nutná k převozu sanitka, zajistí ji pracovnice našeho zdravotního dispečinku.

 • Oslavy narozenin, jmenin, výročí, ….

  Pokud budete chtít oslavit v Domově narozeniny Vašeho blízkého, rádi Vám pomůžeme. Domluvíte se s klíčovým pracovníkem na vhodném datu a čase. Oslavu lze uspořádat v jídelně na oddělení, zúčastnit se může rodina, přátelé, spolubydlící,… - v souladu s přáním Vašeho blízkého. S organizací Vám dopomůže klíčový pracovník.

   

 • Domácí mazlíčci

  Na návštěvu s sebou můžete přivézt domácího mazlíčka (pejska, kočku), pokud je budete mít zabezpečeny a nebudou ohrožovat jiné uživatele (vodítko, náhubek u pejska).

 • Pobyt doma, výlety, zajištění účasti na bohoslužbě

  Můžete jet se svým blízkým na výlet do okolí, do obchodu, do cukrárny či restaurace.

  Pokud byl zvyklý zúčastnit se bohoslužeb, odvézt jej v neděli či ve svátcích do kostela.

Kdykoliv s Vaším blízkým budete chtít strávit nějaký čas v soukromí Vašeho domova – jednodenní návštěva, společně prožitý víkend či více dnů – doporučujeme postupovat takto: předem nahlaste na recepci nebo na oddělení datum a přibližnou hodinu, kdy si pro svého blízkého přijedete a kdy se opět vrátíte. Pobyt mimo zařízení, je třeba ohlásit nejpozději den před odjezdem do 8:00 hodin. (kvůli normování stravy).

Můžete se s Vaším blízkým zúčastnit akcí, které v zařízení pořádáme

Můžete se spolu s Vaším blízkým účastnit kulturních akcí přímo v Domově – koncertů, besed, účasti na zájmových klubech, mši sv. Programy na daný měsíc jsou vyvěšeny na nástěnkách.

 

 • Vyřizování záležitostí na úřadech

  Můžete pomoci svému blízkému vyřizovat různé osobní náležitosti na úřadech – např. výměna občanského průkazu, změna trvalého bydliště, aj.

   

   

Podporování a rozvoj v soběstačnosti

 

Pro Vaši blízkou osobu je velmi důležité být podporován v rozvoji či udržení soběstačnosti, dovedností. Pomůže, když cokoliv, co zvládá Váš blízký dělat sám, nebudete dělat za něj.

 

Pokud Vás – nebo Vaši blízkou osobu bude něco trápit nebo se Vám – nebo Vaší blízké osobě nebude něco líbit

 

Nebojte se obrátit na vedoucí Domova, sociální pracovnici nebo ředitelku zařízení. Naším cílem je spokojený uživatel a Vaše podněty a připomínky jsou pro nás cennou zpětnou vazbou, na základě které můžeme naši službu zkvalitňovat.