Reportáž z muzikálu Bítls

Dne 15. března 2017 jsme se my, klienti a zaměstnanci Sociálních služeb Šebetov, p.o., vydali na nový muzikál do Městského divadla Brno. Na tento muzikál jsme vyčetli v recenzích samou chválu. A udělali jsme dobře, že jsme na ně dali. Stálo to za to.

Náš žlutý autobus vyjel z brány zámku po 17 hodině. Do Brna jsme dojeli se zapadajícím sluncem na tvářích chvíli po 18 hodině. Pan Markus, řidič autobusu, zaparkoval před Janáčkovým divadlem a nás čekala příjemná procházka podvečerními ulicemi města k divadlu.

Asi po 15 minutách jsme vešli do vestibulu divadla, kde zatím bylo poloprázdno. Odložili jsme si svršky v šatně a občerstvili se různými nápoji – někdo zvolil víno, jiný džus či limonádu.

To už se divadlo proměnilo v mraveniště postávajících a v napětí čekajících návštěvníků. Ještě než jsme dopili své sklenky do dna, už se ozval tón, oznamující brzký začátek představení. Rychle jsme zkontrolovali své vstupenky a našli příslušný vchod do hlediště, správnou řadu a sedadla. Obhlíželi jsme rychle se plnící divadlo, obdivovali výzdobu a nemohli se dočkat, až světla pohasnou a zazní první tóny. A o čem že tento muzikál byl? Na upoutávce z divadla si můžeme přečíst: „Který kluk v šestnácti letech nezakládal kapelu? Který kluk jednou netoužil před zaplněným stadiónem už prvním hrábnutím do strun kytary vyvolat nadšené ječení zástupů fanynek? Který kluk nesnil o dráze rebelského rockera? Juřan, Žanek a Pavlík o něčem takovém sní v malém jihomoravském městečku roku 1967 – místo toho drnkají krotké taneční šlágry, jejich kapele schází bubeník a na místních hodech vystoupí jen díky tomu, že jejich zpěvačkou je dcera předsedy MNV. Jejich život se však změní když se v městečku objeví dva tajemní cizinci – první, který si v elegantním obleku objednává martini s vodkou (říkejme mu třeba James B.) a druhý, který nápadně připomíná jednoho z členů kluky zuřivě milovaných Beatles. A jsou to právě písně této legendární kapely, které v naší inscenaci budou hrát klíčovou roli: Here Comes the Sun, Love Me Do, Lucy in the Sky with Diamonds, All You Need Is Love, Michelle, Help!, A Hard Day's Night... Původní jukebox-muzikál osvědčeného autorského tria Slovák-Šotkovský-Štěpán nabídne vydatnou porci radosti z nestárnoucích hitů dua Lennon-McCartney i dosti bláznivý retro příběh o klukovském snění o velkém rockovém světě.“

 

A naše dojmy? Úžasná hudba, vtipný neuvěřitelný příběh, strhující pěvecko-herecké výkony, perfektní práce kostymérů a vizážistů… Škoda, že po 2 hodinách a 45 minutách utichly poslední tóny skvělého orchestru, spadla opona. Při nadšeném děkovném potlesku se zvedla ještě několikrát, než se zpívající herci rozloučili naposledy a návštěvníci se začali zvedat k odchodu. Vyzvedli jsme si v šatně oblečení a vydali se na nohou, lehce zdřevěnělých dlouhým sezením v divadle k autobusu. Po cestě nočním Brnem jsme si sdělovali navzájem své dojmy z právě shlédnutého muzikálu a všichni jsme se shodli, že bychom rádi brzy jeli zase.

Zpáteční cesta rychle ubíhala, někdo v autobuse podřimoval, někdo pozoroval krajinu ozářenou poúplňkovým měsícem. Do svých pokojů jsme se dostali před půlnocí. Určitě se nejednomu z nás zdálo o legendárních Broucích z Liverpoolu a v uších zněly ty chytlavé nestárnoucí melodie …

 

Zpracovala: Lucie Šmeralová, DiS.